ASUS S551LN är en äldre men välutrustad bärbar dator som fått nytt liv med Linux Mint 22.3 ”Zena” och en snabb Kingston SSD. Med en Intel Core i5-processor, 8 GB arbetsminne, NVIDIA GeForce 840M och USB 3.0 passar den fortfarande bra för webbsurfning, kontorsarbete, film och enklare bildbehandling.

ASUS S551LN är en äldre bärbar dator i ultrabook-klassen som fortfarande har användbar prestanda för många vardagliga uppgifter. Den aktuella datorn har en Intel Core i5-processor, 8 GB arbetsminne, en Kingston SSD på 120 GB och en separat NVIDIA GeForce 840M-grafikkrets.
Operativsystemet är Linux Mint 22.3 ”Zena” i 64-bitarsversion. Kombinationen av SSD, 8 GB arbetsminne och Linux Mint gör att datorn fortfarande passar för ordbehandling, e-post, webbsurfning, film, enklare bildbehandling och olika Linuxprojekt.
Datorn är en 64-bitars ASUS S551LN. Modellen tillhör ASUS ultrabook-serie och har ett BIOS från American Megatrends.
Linux Mint 22.3 ”Zena”
Datorn kör Linux Mint 22.3 med kodnamnet Zena. Systemet erbjuder ett traditionellt grafiskt skrivbord med filhanterare, webbläsare, programhantering och verktyg för systemuppdateringar.
Hårdvarurapporten visar Linuxkärnan 6.14.0-37-generic. Kärnan är operativsystemets centrala del och sköter kommunikationen mellan programmen och datorns olika komponenter.
Grafik, ljud, nätverk, Bluetooth, webbkamera och minneskortsläsare identifieras av Linux och använder aktiva drivrutiner.
Intel Core i5 med fyra processortrådar
I datorn sitter en Intel Core i5-4200U. Processorn har en grundfrekvens på 1,60 GHz och kan höja hastigheten när belastningen ökar. Den har två fysiska kärnor och kan hantera fyra processortrådar samtidigt.
Processorn tillhör Intels energieffektiva U-serie och är konstruerad för bärbara datorer där låg strömförbrukning och begränsad värmeutveckling är viktigt.
Den klarar fortfarande uppgifter som:
- ordbehandling och kalkylblad
- e-post och webbsurfning
- musik- och filmuppspelning
- enklare bildredigering
- terminalarbete
- programmering
- äldre och mindre krävande spel
Mycket tunga webbsidor, avancerad videoredigering och moderna spel kan däremot göra datorn märkbart långsam.
Cacheminne nära processorn
Processorn har 128 KiB L1-cache, 512 KiB L2-cache och 3 MiB L3-cache.
Cacheminnet är ett litet men snabbt minne som ligger nära processorns kärnor. Där lagras information som processorn ofta använder, vilket minskar behovet av att hämta samma information från det långsammare arbetsminnet.
8 GB DDR3-arbetsminne
Datorn har totalt 8 GB DDR3-minne med en hastighet på 1 600 MHz. Minnet består av två moduler på vardera 4 GB, en från Micron och en från Hynix.
Åtta gigabyte är en tydlig fördel jämfört med många andra äldre bärbara datorer som bara har 4 GB. Det ger bättre möjligheter att använda flera program och webbläsarflikar samtidigt.
Minnesmängden räcker normalt för:
- Linux Mint och vanliga skrivbordsprogram
- flera öppna webbläsarflikar
- dokument och kalkylblad
- enklare bildbehandling
- videosamtal
- programmeringsverktyg
Vid mycket tung användning kan minnet fortfarande bli fullt, men för normal vardagsanvändning är 8 GB tillräckligt.
Integrerad Intelgrafik
Datorns processor innehåller en integrerad Intelgrafikkrets. Linux Mint använder den öppna drivrutinen i915. Den rapporterade skärmupplösningen är 1 366 × 768 bildpunkter.
Den integrerade grafiken är energisnål och passar för:
- vanligt skrivbordsarbete
- webbsurfning
- filmuppspelning
- presentationer
- enklare bildhantering
När mer grafikprestanda behövs finns även en separat NVIDIA-grafikkrets.
NVIDIA GeForce 840M
ASUS S551LN har en separat NVIDIA GeForce 840M-grafikkrets. Linux använder i hårdvarurapporten den öppna drivrutinen nouveau.
GeForce 840M ger bättre grafikprestanda än den integrerade Intelgrafiken och kan användas för äldre spel, enklare 3D-grafik och vissa grafikprogram.
Grafikkretsen är däremot inte konstruerad för moderna spel med höga grafikinställningar eller avancerad videoredigering.
Datorn använder två grafikkretsar:
- integrerad Intelgrafik för energisnål vardagsanvändning
- NVIDIA GeForce 840M när högre grafikprestanda behövs
Den här lösningen brukar kallas hybridgrafik eller växlingsbar grafik.
Kingston SSD på 120 GB
Datorn har en Kingston SSD med en nominell kapacitet på 120 GB. Linux rapporterar det användbara utrymmet som cirka 111 GiB.
SSD-enheten gör att datorn startar snabbare och reagerar bättre än om den hade haft en traditionell mekanisk hårddisk.
Fördelarna med SSD är bland annat:
- snabbare start av Linux Mint
- kortare laddningstider
- snabbare filsökning
- tyst drift
- bättre tålighet mot stötar
- lägre energiförbrukning
Kapaciteten på 120 GB är däremot ganska begränsad. Den räcker för Linux Mint, vanliga program och dokument, men större samlingar av bilder, filmer och säkerhetskopior kan behöva lagras på en extern enhet.
SSD-enheten innehåller en EFI-systempartition och en Linuxpartition med filsystemet ext4. Linux Mint använder ext4-partitionen som sitt rotfilsystem.
USB 3.0 och USB 2.0
Datorn har stöd för både USB 2.0 och USB 3.0. USB 3.0 kan under rätt förhållanden överföra data med upp till 5 Gbit/s.
USB 3.0 är särskilt användbart för:
- externa SSD-enheter
- externa hårddiskar
- snabba USB-minnen
- säkerhetskopiering
- större filöverföringar
Äldre USB-enheter fungerar också, men använder då en lägre hastighet.
Gigabit Ethernet
För anslutning med nätverkskabel har datorn ett Realtek-nätverkskort med stöd för gigabit Ethernet. Det kan överföra data med upp till 1 Gbit/s under rätt förhållanden.
En kabelanslutning är användbar vid större filöverföringar eller när en stabil nätverksanslutning behövs.
Trådlöst nätverk
Det trådlösa nätverket hanteras av ett Qualcomm Atheros AR9485-kort. Linux Mint använder drivrutinen ath9k.
Det är ett äldre trådlöst nätverkskort som främst är avsett för 2,4 GHz-bandet. Det räcker för vanlig webbsurfning, e-post och videouppspelning, men saknar hastigheten och funktionerna i moderna Wi-Fi-standarder.
Ett externt USB-baserat Wi-Fi-kort kan användas om bättre trådlös prestanda behövs.
Bluetooth
Datorn har en inbyggd Bluetooth-enhet från Atheros. Den använder Linuxdrivrutinen btusb.
Bluetooth kan användas för exempelvis:
- hörlurar
- externa högtalare
- datormöss
- tangentbord
- mobiltelefoner
Bluetooth-versionen är äldre och kan ha lägre hastighet och sämre räckvidd än moderna Bluetooth-enheter.
HD-webbkamera
Datorn har en inbyggd HD-webbkamera från Chicony. Den använder Linuxdrivrutinen uvcvideo.
Webbkameran kan användas för videosamtal och digitala möten. Eftersom den följer USB Video Class-standarden fungerar den normalt i vanliga Linuxprogram utan särskilda tillverkardrivrutiner.
Minneskortsläsare
Det finns en inbyggd minneskortsläsare som använder Linuxdrivrutinen rtsx_usb.
Kortläsaren kan användas för att överföra bilder och andra filer från kompatibla minneskort, exempelvis från en digitalkamera.
Ljud och HDMI
Datorn har Intel High Definition Audio med stöd för mikrofon, hörlurar och digitalt ljud genom HDMI. Linux Mint använder drivrutinen snd_hda_intel.
Genom HDMI kan både bild och ljud överföras med samma kabel till exempelvis en TV, projektor eller extern bildskärm.
Inbyggd DVD-brännare
ASUS S551LN har en inbyggd Matshita DVD-brännare som kan läsa och skriva både CD- och DVD-skivor. Den stöder även omskrivningsbara skivor och DVD-RAM.
Enheten kan fortfarande användas för:
- äldre program och spel
- musikskivor
- DVD-filmer
- säkerhetskopior
- installation från skiva
- arkiverat material
BIOS och UEFI
Datorns BIOS är tillverkat av American Megatrends och har versionsnumret S551LN.207. Det är daterat den 18 mars 2014 och har stöd för UEFI.
UEFI är den moderna ersättaren till äldre traditionellt BIOS och används bland annat för att starta operativsystemet från GPT-partitioner.
Lämpliga användningsområden
Med Linux Mint 22.3, 8 GB arbetsminne och SSD passar ASUS S551LN fortfarande för:
- ordbehandling och kalkylblad
- e-post och webbsurfning
- musik och videouppspelning
- enklare bildredigering
- programmering och terminalarbete
- videosamtal
- förenings- och skolarbete
- reservdator
- enklare äldre spel
- Linux- och nätverksprojekt
Datorn är mindre lämplig för moderna spel, avancerad videoredigering och andra uppgifter som kräver hög processor- eller grafikprestanda.
Sammanfattande bedömning
ASUS S551LN är en äldre men välutrustad bärbar dator. Intel Core i5-processorn, de 8 GB arbetsminnet och SSD-enheten ger tillräcklig prestanda för många vanliga arbetsuppgifter.
Datorns största styrkor är arbetsminnet på 8 GB, NVIDIA GeForce 840M, USB 3.0, gigabit Ethernet, Bluetooth, webbkamera, minneskortsläsare och DVD-brännare.
Den tydligaste begränsningen är SSD-enhetens kapacitet på 120 GB. Det trådlösa nätverkskortet är också äldre och kan vara långsammare än moderna Wi-Fi-lösningar.
Linux Mint 22.3 ”Zena” ger datorn ett modernt och lättanvänt operativsystem. Med rimliga krav kan ASUS S551LN fortsätta fungera som vardagsdator, reservdator eller dator för enklare Linux-, multimedia- och nätverksprojekt.
Noterade brister :
En del tangenter ger trög respons.
Tekniska fakta – ASUS S551LN
| Tillverkare | ASUSTeK Computer Inc. |
|---|---|
| Modell | ASUS S551LN |
| Datortyp | Bärbar dator i ultrabook-klassen |
| Processor | Intel Core i5-4200U |
| Processorhastighet | 1,60 GHz, med automatisk höjning vid belastning |
| Kärnor och trådar | 2 kärnor och 4 processortrådar |
| Cacheminne | 128 KiB L1, 512 KiB L2 och 3 MiB L3 |
| Arbetsminne | 8 GB DDR3, 1 600 MHz |
| Minnesmoduler | 2 × 4 GB DDR3, Micron och Hynix |
| Integrerad grafik | Intel HD Graphics |
| Separat grafik | NVIDIA GeForce 840M |
| Grafikdrivrutiner | i915 för Intelgrafiken och nouveau för NVIDIA-grafiken |
| Använd skärmupplösning | 1 366 × 768 bildpunkter |
| Lagring | Kingston SSD, 120 GB |
| Användbart lagringsutrymme | Cirka 111 GiB |
| Filsystem | Ext4 med separat EFI-systempartition |
| Operativsystem | Linux Mint 22.3 ”Zena”, 64-bitars |
| Linuxkärna | 6.14.0-37-generic |
| Trådlöst nätverk | Qualcomm Atheros AR9485 |
| Trådbundet nätverk | Realtek Gigabit Ethernet, upp till 1 Gbit/s |
| USB | USB 2.0 och USB 3.0 |
| Bluetooth | Inbyggd Atheros Bluetooth |
| Webbkamera | Inbyggd Chicony HD-webbkamera |
| Minneskortsläsare | Inbyggd kortläsare |
| Ljud | Intel High Definition Audio |
| Ljudanslutningar | Mikrofon, hörlursutgång och HDMI-ljud |
| Optisk enhet | Inbyggd CD- och DVD-brännare |
| BIOS | American Megatrends S551LN.207, daterat 18 mars 2014 |
| Systemtyp | 64-bitars bärbar dator |
