HP Probook G3 450

HP ProBook 450 G3 är en stabil och praktisk bärbar dator som passar bra för vanligt vardagsbruk, studier och enklare kontorsarbete.

Datorn har en större skärm med Full HD-upplösning, vilket ger en skarp och tydlig bild vid webbsurfning, dokumentarbete och filmvisning. Det fullstora tangentbordet med numerisk del gör den även lämplig för den som arbetar mycket med siffror och kalkylblad.

Den snabba SSD-lagringen gör att datorn startar snabbt och att program öppnas utan långa väntetider. Datorn har dessutom webbkamera, Bluetooth, trådlöst nätverk, nätverksuttag, minneskortsläsare och en inbyggd DVD-brännare.

Linux Mint är installerat som operativsystem. Med Linux Mint följer bland annat Firefox, LibreOffice, GIMP och flera andra välkända program. Det går även enkelt att installera Google Chrome.

Teknisk information

Tillverkare HP
Modell HP ProBook 450 G3
Processor Intel Core i5-6200U
Processorkärnor 2 kärnor och 4 trådar
Processorhastighet 2,3 GHz, upp till cirka 2,8 GHz
Arbetsminne 4 GB DDR4
Lagring 256 GB SSD
Grafik Intel HD Graphics 520
Skärmupplösning 1920 × 1080, Full HD
Trådlöst nätverk Ja
Nätverksuttag Gigabit Ethernet
Bluetooth Ja
Webbkamera Ja
Minneskortsläsare Ja
Optisk enhet DVD-brännare
Tangentbord Fullstort tangentbord med numerisk del
Operativsystem Linux Mint

Vill du ha en dator?

Datorn kan du hämta på en adress i Västra Stockholm.

Just nu är sidan under uppbyggnad och vi håller på att lägga upp de objekt som finns tillgängliga och även fixa annan teknik. Planerad start är Aug 26.

Tänk på: Datorerna levereras oftast utan nätadapter, i folkmun ofta kallad laddare. Nätadapter kan köpas hos t.ex Amazon eller liknade webbplatser.

Batteriet i de objekt som skänks bort på den här sidan är i varierande skick. Många av maskinerna är 10–15 år gamla, så batteriet kan vara slitet.

Det kommer stå vid varje objekt vad den har för status.

Datorerna levereras med någon Linuxdistribution, till exempel Linux Mint, Ubuntu eller Debian.

De fungerar med bland annat Google Chrome, LibreOffice, Firefox, GIMP och många andra populära program. Däremot går det normalt inte att köra Windows-program, exempelvis Adobe Photoshop.

De datorer som skänks bort av OKIT är maskiner som vi själva har fått till skänks. De är hela och fungerar.

Vi provkör datorerna och gör en bedömning av vad de lämpar sig för.

Vi har däremot ingen möjlighet att erbjuda support. Vid behov hänvisar vi därför till de kommersiella aktörer som finns.

Bilderna som förekommer på webplatsen skall ses illustationen, dom kan ibland innehålla fel i detaljet.